Pazar, Haziran 26, 2022
Ana Sayfa Teknoloji Whatsapp Dinleniyor Mu? 2020

Whatsapp Dinleniyor Mu? 2020

Günümüz mesajlaşma teknolojilerinden, 5 milyarlık indirme sayısıyla adını duyuran Whatsapp uygulamasını kullananların, Whatsapp dinleniyor mu? 2020 araştırmasını yaptıkları görülüyor.

Günün neredeyse her anında iletişim kurmak için kullandığımız Whatsapp uygulaması kullanıcılarında, ‘Whatsapp güvenlik ihlalleri içeriyor mu?’ endişesi de haliyle bulunuyor. 

Whatsapp Dinleniyor Mu? 2020 

Whatsapp uygulamasındaki mesajlaşmaların veya ses kayıtlarının, konuşmada bulunmayan 3. kişilere iletilmesi mümkün görünmüyor. Whatsapp’ın, siber saldırılara karşı alınabilecek her türlü güvenlik önlemini barındıran bir uygulama olmasıyla Whatsapp dinleniyor mu? sorusuna çok yüksek olasılıkla ‘Hayır, bu mümkün değil.’ cevabı verilebiliyor.

Whatsapp Hangi Durumlarda Dinlenebilir?

Whatsapp, iletişimde güvenliği sağlamak adına önemli hamleleri bulunan bir uygulamadır. Bu noktada, uçtan uca şifreleme yöntemiyle, konuşmalarınızı sadece hitap ettiğiniz kişi ya da kişiler görebilmekte; Whatsapp uygulamasının kendisi bile konuşmaya şahit olmamaktadır. 

Günümüz güvenlik teknolojileri sayesinde Whatsapp dinleniyor mu sorusu tarihe karışsa da, oldukça nadir görülen bazı durumlarda konuşmalara erişim söz konusu:

  • Korsan yazılımlar ile cihazınıza virüs bulaşması durumunda
  • Apple veya Google servisleri üzerinden yedekleme hizmeti açık olduğunda
  • İletişim kurulan kişinin cihazının veya QR kodunun ele geçirilmesi halinde
Ancak bir virüs ile Whatsapp güvenlik duvarının aşılması uzunca bir süredir gözlenen bir durum değil. Aynı şekilde yedekleme hizmeti de gizlilik ve güvenlik kapsamına uygun olacak şekilde işliyor. Yani yüksek olasılıkla Whatsapp konuşmalarınızın dinlenebilmesi için tek seçenek, karşı tarafın telefonunun ele geçirilmesi olacaktır. 

Son Gönderiler