Cuma, Kasım 27, 2020
Ana Sayfa Yaşam Su ile Çalışan Araba Var Mı? 2020

Su ile Çalışan Araba Var Mı? 2020

Günümüzün önemli yakıt kaynaklarından petrolün, tüketim hızının gittikçe artmasıyla alternatif yakıt arayışına giren araştırmacılar, su ile çalışan araba var mı sorusuna yanıt arıyorlar. Henüz seri üretime geçebilecek teknolojiye sahip olmasak da, su ile çalışan araba var mı sorusuna olumlu yanıt verebilmek için çeşitli projeler ortaya konmuş ve bazı projelerin deneme süreci de tamamlanmış durumdadır.

Ayrıca Bakınız: IMDB Yüksek Filmler Listesi

Su Alternatif Yakıt Olarak Kullanılabilir Mi?

Su ile Çalışan Araba Var Mı 2020

Enerji kaynaklarının hızla tükenmeye başlaması dünyayı, fosil yakıt kullanımının yerine geçebilecek doğal arayışlara yönlendiriyor. Suyun yakıt olarak kullanılması ise bu alanda ses getiren projelerden biri.

Bilim dünyası sudaki hidrojenin ayrıştırılması ve açığa çıkan enerjinin yakıt piline aktarılması konusunda başarı elde etti. Ancak oldukça zor ve maliyetli olan bu sistemi, yaygın olarak kullanılabilir hale getirmek, henüz mümkün görünmüyor.

Su ile Çalışan Araba Üretildi Mi?

Suyla çalışan araba fikri, insanlığın uzak bir hayali olmaktan çıkıp gerçeğe dönüştü. Bu alandaki projelerden bazıları büyük başarılar elde ederek adını duyurdu.

İlk olarak Japon Genepax şirketi, 2008 yılında, su ile çalışan araba var mı sorusuna yanıt bulmak için deposuna 1 litre su konulmuş şekilde yarım saat çalışabilen arabayı başarıyla üretti. Ancak şirket sahipleri depolama konusundaki sıkıntıyı çözemediklerini ve fazlaca maliyete sahip olduğunu belirterek, otomobili satışa çıkarmayı reddettiler.

Toyota ise, üretimin ardından satışa çıkarma konusunda da başarıya ulaştığı hidrojen yakıt hücreli ilk otomobili olan Mirai ile, yakıtını doğal kaynaklardan veya atık sudan elde eden araç olma konusunda bir devrim yarattı.

Hemen ardından Tesla Roadster, BMW Hidrojen 7 gibi modeller üretildi. Bu sektör hızlıca yayılım göstermese bile geleceğin teknolojisi olarak değerini korumaya devam ediyor.

Türkiye’de Su İle Çalışan Araba Var Mı?

Türk oto tamirci Murat Ağbaş, su ile çalışan araba tasarlamak için araştırmalara koyuldu ve ilgisini kendi projesine odaklamaya karar verdi. Sonuç olarak ise yüzde 50 su, yüzde 50 yakıt ile çalışan yeni bir sistem geliştirmeyi başardı.

Öncelikli olarak eski bir model üzerinde kurduğu elektriksel sistemle suyu yakıt olarak kullanmada başarı elde eden genç oto tamirci, projesini yeni araçlar üzerindeki motorlara da uygulayarak, 70 kilometrelik yolu 2 litre su ile gitmeyi başardı.

Geleceği olan bir konuda, Türk kimliğiyle önemli adımlar atan, merak edip araştıranlara da örnek olan oto tamir ustası, hedefinin yüzde 100 suyla çalışan otomobiller üretmek olduğunu belirterek çalışmalarına devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Gönderiler

Google Task Mate Nedir?

Google, kullanıcıların gerçek para kazanabildiği yeni uygulamaları Task Mate’i duyurduktan sonra, herkes “Google Task Mate nedir?” diye arama yapıyor. Ek gelir elde...

Yurt Dışında En Çok İzlenen Türk Dizileri

Ülkemizde yabancı diziler bir hayli sevilerek izleniyor. Bazıları Türk dizilerini hiç beğenmese de yurt dışında en çok izlenen Türk dizileri, sevilerek takip...

Yeni Koronavirüs Yasakları – Sokağa Çıkma Yasağı Saatleri

Koronavirüs vakalarının hızla yükselmesinin ardından ülkemizdeki ölüm sayısı ve salgının bulaşma düzeyi her geçen gün artıyor. Yeni koronavirüs yasakları ise vaka artışlarını...

Kış Aylarında Tüketilmesi Gereken Besinler

Kış mevsimi demek nezle, grip ve salgın hastalıkların hayatımızda iyice yer aldığı aylar demektir. Bu yüzden kış aylarında tüketilmesi gereken besinler, günlük...