Cumartesi, Kasım 28, 2020
Ana Sayfa Yaşam Son Teknolojik Gelişmeler Nelerdir? 2020

Son Teknolojik Gelişmeler Nelerdir? 2020

İnsan zihninin hayal etmekte bile zorlandığı teknolojik gelişmelerin gerçek oluşuna, her geçen gün şahit olmaktayız. Hayatın hemen her alanında yanımızda olan teknoloji ürünleri, sürekli bir yenilenme gösteriyor. Bu gelişmelerden uzak kalmamak için de, son teknolojik gelişmeler nelerdir sorusu, ilgilenen herkesin takip ettiği odak nokta haline geldi.

Ayrıca Bakınız: Su İle Çalışan Araba Var Mı?

Son Teknolojik Gelişmeler Nelerdir? 2020

3D Yazıcı

3D yazıcı teknolojisinin geliştirilmesi son yıllara dayanmasa da, kullanım alanının her geçen gün yayılım göstermesiyle, geleceğin teknolojisi olarak görülüyor.

Farklı malzeme ve yöntemlerle, hayal gücünün her türlü ürününü gerçeğe dönüştürebilen 3D yazıcılar; sağlık, mimari, mühendislik gibi pek çok alanda fayda sağlıyor.

Local Motors şirketinin 3D yazıcı ile üretmiş olduğu arabası ‘Strati’; son teknolojik gelişmeler nelerdir sorusunun bu seneki cevaplarından biri olarak adını duyurmuştur.

İnsansı Robot

İnsansı robot projesi, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bilim insanlarının ortak çalışma konusu haline geldi. Üretilen robotların ‘insansı’ olarak adlandırılmasının hakkını verebilmek için, bilim insanları, yenileme çalışmalarını devamlı olarak sürdürdüler.

Bu senenin son teknoloji insansı robot projesine ise, Japon bilim insanlarının geliştirdiği ‘Chihira Aiko’ örnek verilebilir. Bu robotun sağlık çalışanlarına yardım üzerine hizmet etmesi bekleniyor.

Uçan Araba

Son teknolojik gelişmeler nelerdir sorusuna belki de her sene yanıt olarak verilen, ancak çoğu zaman hayal kırıklığına uğratarak üretime çıkarılamayan uçan araba projelerinden biri, sonunda tamamlandı ve tanıtımı yapıldı.

Aeromobil 3.0 adı verilen araç, normal trafik seyrinde ilerleyebilmesinin yanı sıra uçma performansı da gösterecek şekilde tasarlandı. Havada 4 saat kadar kalabilen araç, burada 200 km hıza ulaşabiliyor. Dolu bir depo ile 875 km kat edebilen Aeromobil 3.0’ın, geleceğin teknolojilerine yol gösterici olarak da kullanılması planlanıyor.

Kendi Kendine Bağlanan Ayakkabı

Daha önce bilim kurgu filmlerinde örneğini gördüğümüz otomatik bağcıklı ayakkabı projesi, gerçek hayata aktarıldı. Bir spor ürünleri firması tarafından geliştirilen sistemde, bağcıkların sıkışmasını sağlayacak bir mekanizma bulunuyor. Böylece ayakkabı giyildiğinde, mekanizma tarafından temas algılanıyor ve el değmeden, yola çıkmaya hazır hale geliniyor.

İnsansız Hava Aracı

Kısa adıyla drone teknolojisi, yine kullanımı yeni yayılım gösteren hayat kurtarıcı ürünlerden biri. Önceleri genellikle film çekimleri için kullanılan ve yüksek maliyetli olduğu düşünülen drone teknolojisi; kendini geliştirerek hafif, düşük maliyetli ve çoğu alanda kullanılabilir hale geldi.

Yakın zamanda gerçekleştirilmesi planlanan, kalp krizi geçiren hastalara drone yardımıyla acil müdahale yapılması projesi de insansız hava araçlarını, son teknolojik gelişmeler nelerdir sorusunun önemli bir örneği olarak karşımıza çıkartıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Gönderiler

Google Task Mate Nedir?

Google, kullanıcıların gerçek para kazanabildiği yeni uygulamaları Task Mate’i duyurduktan sonra, herkes “Google Task Mate nedir?” diye arama yapıyor. Ek gelir elde...

Yurt Dışında En Çok İzlenen Türk Dizileri

Ülkemizde yabancı diziler bir hayli sevilerek izleniyor. Bazıları Türk dizilerini hiç beğenmese de yurt dışında en çok izlenen Türk dizileri, sevilerek takip...

Yeni Koronavirüs Yasakları – Sokağa Çıkma Yasağı Saatleri

Koronavirüs vakalarının hızla yükselmesinin ardından ülkemizdeki ölüm sayısı ve salgının bulaşma düzeyi her geçen gün artıyor. Yeni koronavirüs yasakları ise vaka artışlarını...

Kış Aylarında Tüketilmesi Gereken Besinler

Kış mevsimi demek nezle, grip ve salgın hastalıkların hayatımızda iyice yer aldığı aylar demektir. Bu yüzden kış aylarında tüketilmesi gereken besinler, günlük...