Cuma, Kasım 27, 2020
Ana Sayfa Gündem Özlem Türeci ve Uğur Şahin Kimdir?

Özlem Türeci ve Uğur Şahin Kimdir?

Covid-19 tüm dünyayı etkisi altına alıp yaşamı durdurmaya devam ederken Almanya’dan güzel haberler geldi. Koronavirüs aşısını bulan Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, tüm dünyada ses getirdi. Almanya’daki biyoteknoloi şirketi BioNTech’in kurucuları olan Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin çifti herkes tarafından merak ediliyor. Ülkemizi gururlandıran iki bilim insanının hayatını ve yaptıkları çalışmaları herkes öğrenmek istiyor.

Özlem Türeci Kimdir?

Özlem Türeci, Almanya’da yaşayan Türk ailelerden birinin çocuğudur. 1967 yılında Almanya’nın Lastrup şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası da kendisi gibi doktordur. Özlem Türeci, 1992 yılında Almanya’da Saarland Üniversitesi’nde tıp eğitimi almıştır. Eğitimini tamamladıktan sonra onkoloji alanında çalışmalar yapmıştır.

Uğur Şahin Kimdir?

Koronavirüs aşısını bulan Türk Bilim insanlarından diğer ise Uğur Şahin’dir. Uğur Şahin eşi gibi Almanya’da dünyaya gelmemiştir. Kendisi 1965 yılında İskendurun’da doğuştur. Henüz 4 yaşındayken ailesi Almanya’ya taşınmıştır. Ailesi Almanya’daki sıradan Türk ailelerinden birisidir. Buna rağmen Uğur Şahin çok çalışarak hayallerini gerçekleştirmiştir.

Köln Üniversitesi’nde eğitimini tamamlayıp eşi Özlem Türeci gibi kanser çalışmaları yürütmüştür. 2002 yılında ise Özlem Türeci ve Uğur Şahin hayatlarını birleştirdiler ve bir evlat sahibiler.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin BioNTech’i Nasıl Kurdu?

BioNTech, hayatını bilime adayan iki Türk’ün ilk şirketleri değildir. Daha önce Ganymed Pharmaceuticals adlı şirketleri ile kanser üzerine önemli işleri başarmışlardır. Ardından biyoteknoloji alanına yönelmek isteyen çift, 2016 yılında şirketi Japon merkezli Astellas’a satmıştır.

2008 yılında ise BioNTech SE’nin temellerini atmışlardır. Böylece aşı, antikor çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. Şirket bünyesinde yürütülen çalışmalar genellikle nadir görülen hastalıkların tedavisine yönelik olmuştur.

Çin’de ilk vakalar görüldüğünden beri aşı çalışmalarını başlatan Özlem Türeci ve Uğur Şahin, vakaların hızla yayılmaya devam ettiği bu günlerde müjdeli haberi verdiler.

Buldukları Aşı İşe Yarıyor Mu?

BioNTech’in aşı hakkında yaptığı açıklamalara göre %90 oranında başarılı oluyor. Aşı sayesinde önümüzdeki bahar aylarında hayatın normal seyrine kavuşulacağı iddia ediliyor. Sağlık Bakanlığı şirket ile görüştüğü taktirde ocak-şubat-mart döneminde aşıların Türkiye’ye gönderilebileceği söyleniyor. Türk çift, Türkiye için yeteri kadar aşı ayırmak istediklerini ifade ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Gönderiler

Google Task Mate Nedir?

Google, kullanıcıların gerçek para kazanabildiği yeni uygulamaları Task Mate’i duyurduktan sonra, herkes “Google Task Mate nedir?” diye arama yapıyor. Ek gelir elde...

Yurt Dışında En Çok İzlenen Türk Dizileri

Ülkemizde yabancı diziler bir hayli sevilerek izleniyor. Bazıları Türk dizilerini hiç beğenmese de yurt dışında en çok izlenen Türk dizileri, sevilerek takip...

Yeni Koronavirüs Yasakları – Sokağa Çıkma Yasağı Saatleri

Koronavirüs vakalarının hızla yükselmesinin ardından ülkemizdeki ölüm sayısı ve salgının bulaşma düzeyi her geçen gün artıyor. Yeni koronavirüs yasakları ise vaka artışlarını...

Kış Aylarında Tüketilmesi Gereken Besinler

Kış mevsimi demek nezle, grip ve salgın hastalıkların hayatımızda iyice yer aldığı aylar demektir. Bu yüzden kış aylarında tüketilmesi gereken besinler, günlük...