Pazar, Şubat 28, 2021
Ana Sayfa Sektörel Ekonomist Nedir?

Ekonomist Nedir?

Sağlık, eğitim, çevre gibi konularda insani ihtiyaçların karşılanabilmesi için, tükenmekte olan kaynakların yönetimini profesyonel biçimde planlamaya yardımcı olan kişiler; ekonomist nedir sorusunun yanıtına karşılık gelirler.

Ayrıca Bakınız:Ömer Cenker Ilıcalı Kimdir?

Ekonomist Nedir?

Ekonomist Nedir?

Ekonomistler; üniversitelere bağlı iktisat, siyasal bilgiler, işletme ve iktisadi ve idari bilimler fakültelerinin ilgili bölümlerinde meslek eğitimlerini alabilirler. Bu meslek eğitimlerine ek olarak iyi seviyede İngilizce bilmek ve bilgisayar programlarına da hakim olmak, işverenler için tercih sebebidir.

Ekonomist Hangi Niteliklere Sahip Olmalıdır?

Öncelikli olarak verileri analiz etme ve analizleri doğrultusunda doğru kararı verebilme yeteneği ekonomist nedir deyince akla gelen ilk özelliklerden biridir.

Elde ettiği matematiksel verileri, uzman ekonomist iş arkadaşlarına etkin bir şekilde aktarabilecek mükemmellikte sözlü ve yazılı iletişim kabiliyetine sahip olmalıdır.

Ekip içerisinde verimli çalışma ilişkileri kurma, baskı altında çalışabilme, organizasyonları iyi yönetme ve çalışmalarını zamanında tamamlayabilme gibi özellikler de işverenlerin bir ekonomistte aradığı değerler arasındadır.

Ekonomistin Görevleri Nelerdir?

Çalışma alanı olarak oldukça geniş bir segmente yayılmış olan ekonomistlerin genel görev tanımından şu şekilde bahsedilebilir:

  • Matematiksel modellemeler ve istatiksel formüller yardımıyla elindeki verileri analiz edip yorumlamak.
  • Analiz edilen verileri grafik ve tablo gibi görsel değerler ekleyerek sunum çalışması ortaya çıkarabilmek.
  • Yenilenebilir ve yenilenemez kaynakların kullanım miktarı, arz-talep dengesi gibi konulara hâkim olmak.
  • Piyasadaki güncellemeleri takip edebilmek ve ekonomik problemlere karşı çözüm sunabilmek.
  • Geçmişteki ve günümüzdeki ekonomik problemleri birlikte değerlendirerek; hükümet, işletme ve bireyleri de konuyla ilgili bilgilendirebilmek.
  • İş piyasasını yakından takip ederek iş gücü ihtiyacını belirleyebilmek.
  • Çalışılan kurumda mal üretimi yapılıyorsa; üretilen malların ve verilen hizmetin maliyetini hesaplamak. Kâr -zarar çubuğunda kârı artırabilmek.

Ekonomi Yorumcuları

Nitelik olarak kendilerini ekonomi alanında donatmış, ekonomist nedir deyince akla gelen bazı önemli insanlar; Türkiye ve Dünya ekonomisini takip edebilmemiz için, güncel ve önem arz eden bilgileri, halkın anlayabileceği bir dille yorumluyorlar.

Ekonomist nedir diye soracak olanlara baş örnek olarak gösterebileceğimiz bazı ekonomi yorumcuları:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Gönderiler